Güncel Müzayedeler

Tuesday, May 29, 2012

Pera Mezat

Pera Mezat

Çağdaş Türk Sanatını ve Osmanlı Dönemi el sanatlarını dünyada yaygınlaştırmak ve Türk sanatseverler ile buluşturmak amacıyla 2010 yılında kurulan Pera Mezat, Osmanlı ve Avrupa antikalarının yer aldığı nümismatik (madeni ve kağıt para, madalya, jeton, objeler ve efemera) ve çeşitli koleksiyonlara sahip bir sanat ve antika galerisi olarak dikkat çekmektedir.

Türk resim sanatı ve Osmanlı Dönemi el sanatlarını dünyaya tanıtarak kültürler arası köprü oluşturmayı kendine görev edinmiş kurucusu Mehmet Gacıroğlu ve Samet Tekin yönetiminde ki Pera Mezat müzayedecilik çalışmalarıyla uluslararası sanat platformunda da faaliyet göstermektedir. Mehmet Gacıroğlu'nun sahip olduğu Osmanlı kağıt para koleksiyonu ise, dünyadaki bir numaralı Osmanlı Kağıt Para Koleksiyonu olarak bilinmektedir. 2011 yılında Dolmabahçe Sarayında düzenlenen sergiyle koleksiyonunu tescilleyen Mehmet Gacıroğlu, ayrıca yayınlamış olduğu "Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye" adlı kağıt para kataloğu ile uluslar arası üne sahip "IBNS - International Bank Note Society" tarafından yılın kitabı ödülüne layık görülmüştür.

Pera Mezat her yıl dört kez "Osmanlı Sanat Eserleri", altı kez "Efemera ve Nümismatik Müzayedesi" (kitap, para, jeton, madalya, harita, gravür, kartpostal ve fotoğraflar) gerçekleştirmektedir.

Adres: Hüseyinağa Mah. Dudu Odaları Sk. No:8
Balıkpazarı - Beyoğlu / İstanbul  
Telefon: +90 (212) 293 1116

+90 (212) 513 1328

+90 (212) 249 0601
Faks: +90 (212) 296 4643
Web Sitesi : http://www.peramezat.com/
E-Posta: info@peramezat.com

Contact Form

Name

Email *

Message *