Müzayede ile İlgili Terimler

Müzayede ( Mezat ) ile ilgili terimleri bulabilirsiniz, böylece katıldığınız müzayedelerde bu terimlere yabancılık çekmezsiniz.

Münadi

Mezat yöneticisidir. Genellikle açık arttırmayı ve satışı yönetir.

Lot

Mezatlarda (Müzayedelerde) satışı yapılacak otomobil, emtia, konut, arazi, antika eşya vb. her şeyin tek tek sıralandırılması veya birkaçından bir grup oluşturulmasıdır. Lotun yanında yer alan numara ise; o Lot’un, müzayedede kaçıncı sırada satılacağını belirtir.

Pey Vermek

Lot’a istenen tutarı kabul ederek, teklif vermektir.

Muhammen Bedel

Katalogda her eser için uzmanlar tarafından müzayedede satılabilecek tahmini değer (muhammen bedel) tespit edilmiştir. Muhammen bedel eserin kondisyonu,enderliği, kalitesi, provenans (önceki sahiplerinin tarihçeleri),kim için yapıldığı, kimin kullandığı gibi hesaba katılarak tespit edilmiştir. Muhammen bedel alıcının ödemesi gereken KDV ve diğer vergi ve resimleri içermez.

Satılabilir Değer

Bu katalogdaki tüm eserler için “satılabilir değer” (muhammen bedel) tespit edilmiştir. Bu değer mal sahibinin kabul ettiği bir değer olup, söz konusu eser bu değerin altında satılamaz.

Bayrak Kaldırma

Münadi, salonda bulunarak, telefonla veya müzayede öncesi yazılı rezerv veren katılımcıların veya masadaki temsilcilerinin bayrak kaldırmaları ile işi yürütür. Münadi, eserin satılabilir değerine ulaşana kadar kendi inisiyatifi veya salonda bulunan telefonla veya yazılı rezervle katılanların bayrak kaldırımları ile satışını yapabilir. Münadi, mal sahibi veya onun adına kaldırıldığını tespit edilen bayrakları kabul etmeyecektir. Hiçbir koşulda münadi, satılabilir veya üzeri değerler için mal sahibi adına artırımı yapmayacaktır.

Satışın Çekiç Fiyatı

Çekiç fiyatını münadinin son çekiç darbesi “SATTIM” ibaresi belirler. Alıcı bayrak kaldırmak sureti ile yapmış olduğu tekliften sorumludur. Yazılı rezerv sonuçları müzayededen sonra telefon, e-mail, posta veya kurye ile bildirilecektir. Alıcı müzayededen almış olduğu eser veya eserlerin çekiç fiyatı üzerinden müzayede evi tarafından belirlenmiş komisyon oranı ve diğer vergilerle birlikte ödeyerek teslim alacaktır.

Kelepir

Değerinden çok aşağı bir fiyatla yapılan satıştır.