Müzayedelerdeki Eserler İle İlgili Terimler

Müzayedelerdeki eserler ile ilgili terimler, katıldığınız müzayedelerde sıklıkla duyacağınız bazı terimleri anlamanıza yardımcı olacaktır. Neredeyse her müzayede “Art Deco“, “Efemera” gibi kelimeleri duyacaksınız.

Art Nouveau
Art Nouveau (Türkçe: Yeni Sanat), zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, doğal hatların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır. Köklerinin Londra merkezli Arts & Crafts Hareketi’ne dek gittiği söylenebilir. Türkiye’de Yeni Sanat ya da 1900 Sanatı olarak adlandırılır. Mimari , mobilya tasarımcıları, resim, çizim, ve grafik, cam işleri, çömlekler,tekstil, mücevher, gümüş ve diğer dekoratif eserlerde kullanılmıştır.

Art Deco
Art Deco veya Art Moderne, 1920’li yıllarda başlamış, doğrusal, geometrik tasarımların karakterini oluşturduğu bir stildir. Mobilya, dekoratif sanatlar, takı, kitap ciltleri ve hatta oyunlarda bu stil yer edilmiştir.

Aurene
Aurene camı, Frederick Carder (New York) tarafından yaklaşık 1904’lerde yapıldı. Parıltılı altın, kırmızı, mavi veya yeşil renklerinde Aurene veya Steuben imzası bulunur. Bazen tüyle süslenmiş tasarımları da bulunur.

Bohem
Bohem (cam), Victoriya döneminde yapılmış olan süslü kaplama veya parlatılmış camlardır. Çek Cumhuriyeti bir parçası olan Bohemia, tekrar üretilmiştir. Bohem camı 1890’larda başlayan Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler oldu. Bohemia Almanya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti dahil. 1900 1875 yapılan cam koleksiyoncular tarafından tercih edilmektedir.

Delatte
Delatte Cam, Andrae Delatte tarafından yapılan bir Fransız kameo camdır. İlk olarak 1887-1953 yıllarında Nancy, Fransa’da Delatte şirketi tarafından yapılmıştır. Aydınlatma armatürleri ve opak cam işçiliği bohem opalin taklit ederek yapılmıştır.

Dore
Altın yaldızlı bronz obje

Efemera
Kısa süreli, günlük, geçici anlamlarına gelen ephemera (efemera), gündelik yaşamda kullandığımız özellikle kağıt türünde malzemelerin biriktirilmesi şeklinde ortaya konan bir koleksiyon türüdür. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Limoges
12. yüzyıldan beri emaye, 18. yüzyıldan itibaren de porselen imalatının Fransa ve Avrupa’da merkezi olan fabrikalardan çıkan eserleri anlatmak için kullanılır. Fransa’daki Limoges kentinde birden fazla fabrikayı belirtmektedir, tek bir marka değildir.

Mine
Metal bir yüzeyin sert ve parlak bir cam katmanla kaplanmasıyla elde edilen bir bezeme biçimidir.

Murano
13. yüzyıldan beri Venedik, İtalya’da yapılan cam türüdür. Diğer bir çok türde yapılıyor olsa da ince renkli cam ile dekore edilmiş şekli tercih edilir.