Maçka Mezat

Maçka Mezat Logo

Maçka Mezat

Maçka Mezat, 35 yıldır Türk antika dünyasının “Sakallı Ahmet” lakabıyla tanıdığı Ahmet Utku ve eşi Ayşe Utku tarafından, bir müzayede kuruluşu olarak 1990 yılında kurulmuştur.

Müzayedelerinde Selçuk parçalardan Osmanlı eserlerine, Türk ve Oryantalist tablolardan erken devir Çin porselenlerine uzanan farklı kategorilerde sanat eserlerini satışa sunan firma, hafızalarda yer eden tereke satışları ve rekor fiyatlarla Türkiye’de sanat yatırımcılığının yayılmasını sağlamış öncü kuruluşlardan biridir.

2000’li yıllardan itibaren modern ve çağdaş Türk sanatçılarının eserlerini müzayedelere ve özel etkinliklere dahil ederek Türk resim sanatının gereken yere gelmesini ilke edinmiş, bugünkü çizgisine taşınmasında büyük emeği geçmiştir.

Maçka Mezat, kurulduğundan bu yana, özellikle Osmanlı eserleri ve Türk resim sanatı konusunda uzmanlaşmıştır. Düzenlediği müzayedelerde, gümüş, tombak, seramik ve hat eserlerinin yanı sıra, Avrupa kökenli Oriyantalist eserlerede yer veren Maçka Mezat, Osman Hamdi Bey’den Nazmi Ziya’ya Hikmet Onat’tan Fikret Mualla’ya uzanan çok geniş bir yelpaze içinde, kolleksiyonerlerimize hizmet vermiş, ülkemizin gerek kurumsal gerek kişisel koleksiyonlarının zenginleşmesine katkıda bulunmuştur. Sanat danışmanlığı, eser değerlendirme ve satışı konularında hizmet vermekte olup, yıllar içinde özel ve kurumsal önemli koleksiyonların oluşmasında katkıda bulunmuştur.

Maçka Mezat‘ın düzenlediği müzayedeleri ve müzayedelerinden haberleri görmek için tıklayınız.

Adres : Maçka caddesi 32/1
Teşvikiye / İstanbul
Telefon : +90 (212) 243 74 47
Faks : +90 (212) 243 74 77
Web Sitesi : http://www.mackamezat.com
E-Posta : [email protected]