Pera Mezat

Pera Mezat Logo

Pera Mezat

Çağdaş Türk Sanatını ve Osmanlı Dönemi el sanatlarını dünyada yaygınlaştırmak ve Türk sanatseverler ile buluşturmak amacıyla 2010 yılında kurulan Pera Mezat, Osmanlı ve Avrupa antikalarının yer aldığı nümismatik (madeni ve kağıt para, madalya, jeton, objeler ve efemera) ve çeşitli koleksiyonlara sahip bir sanat ve antika galerisi olarak dikkat çekmektedir.

Türk resim sanatı ve Osmanlı Dönemi el sanatlarını dünyaya tanıtarak kültürler arası köprü oluşturmayı kendine görev edinmiş kurucusu Mehmet Gacıroğlu ve Samet Tekin yönetiminde ki Pera Mezat müzayedecilik çalışmalarıyla uluslararası sanat platformunda da faaliyet göstermektedir. Mehmet Gacıroğlu‘nun sahip olduğu Osmanlı kağıt para koleksiyonu ise, dünyadaki bir numaralı Osmanlı Kağıt Para Koleksiyonu olarak bilinmektedir. 2011 yılında Dolmabahçe Sarayında düzenlenen sergiyle koleksiyonunu tescilleyen Mehmet Gacıroğlu, ayrıca yayınlamış olduğu “Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye” adlı kağıt para kataloğu ile uluslar arası üne sahip “IBNS – International Bank Note Society” tarafından yılın kitabı ödülüne layık görülmüştür.

Pera Mezat her yıl dört kez “Osmanlı Sanat Eserleri”, altı kez “Efemera ve Nümismatik Müzayedesi” (kitap, para, jeton, madalya, harita, gravür, kartpostal ve fotoğraflar) gerçekleştirmektedir.

Pera Mezat’ınn düzenlediği müzayedeleri ve müzayedelerinden haberleri görmek için tıklayınız.

Adres : Hüseyinağa Mah. Dudu Odaları Sk. No:8
Balıkpazarı – Beyoğlu / İstanbul
Telefon : +90 (212) 293 88 80
Faks : +90 (212) 296 46 43
Web Sitesi : http://www.peramezat.com/
E-Posta : [email protected]
[email protected]